تار
 
آموزش ویژه تار    
 


روش نشستن:

1- هنرجوی مبتدی برای تمرینات خود حتما" باید از صندلی استفاده کند . زیرا تنها در این صورت شرایط لازم فیزیكی برای تمرینات صحیح واصولی برای او فراهم خواهد شد .
2- به هنگام نشستن بر روی صندلی ، از تکیه دادن پرهیز شود وحتما"تقریبا"ازوسط صندلی استفاده شود .
3- قرار دادن پای راست بر روی پای چپ ویا استفاده از زیر پایی برای دادن ارتفاع لازم به پای راست ضروری است .

4- تمرکز در جهت آرامش فیزیکی بدن وجلوگیری از هرگونه انقباض ، گرفتگی وسفت شدن عضلات بدن از مواردی است که در کلیه مراحل تمرینات به صورت خیلی و...........(ادامه مطلب)

.   

 

مطالب آموزشی ویژه‌ی تار و سه‌تار در سال  1382  و به تدریج برای استفاده‌ی هنرجویان این دو ساز در سایت نهفت قرار گرفت. همانطور كه در پیش‌گفتار این صفحات عنوان شده است، هدف از این اقدام، مطرح نمودن آموزش‌های زیر بنایی در تار و سه‌تار و نكاتی بوده است كه متاسفانه در آموزش این دو ساز تا كنون بهای كمتری به آنان داده شده است.
 
در طی این سال‌ها بسیاری از سایت‌ها و وبلاگ‌ها با قراردادن این مطالب در صفحات خود، به فراگیر شدن این آموزش‌ها همت گماشتند. ناگفته نماند كه تعداد بسیار معدودی از این سایت‌ها و وبلاگ‌ها با درج منبع مطالب فوق، منش هنرمندانه و فرهنگی خود را بجای آورده ولی اكثر آنان بدون ذكر منبع مطالب، آموزش‌های اینجانب را به نام خود مطرح نمودند كه باعث شرمندگی اینجانب از بابت حضور چنین افرادی در جامعه‌ی موسیقی، گردیده است.
خوشبختانه به اطلاع می‌رساند، كتاب روش تدریس و آموزش‌ تار و سه‌تار براساس دستور مقدماتی تار و سه‌تار روح‌الله خالقی، تالیف اینجانب و نظارت استاد حسین علیزاده، توسط انتشارات موسیقی عارف به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. لازم به‌ذكر است كه بخشی از این كتاب به آموزش‌های بنیادی این دو ساز، از قبیل روش گرفتن ساز، روش نواختن مضراب در تار و سه‌تار و تكنیك‌های دست چپ، اما به صورت كامل‌تر و جامع‌تر از مطالبی كه قبلاً در سایت نهفت مطرح شده بود و به همراه طراحی‌های مناسب، اختصاص یافته است. توضیحات آموزشی و تئوریك درس‌ها به انضمام نحوه‌ی اجرای تكنیك‌های اجرایی در تار و سه‌تار ، از دیگر بخش‌های این كتاب هستند كه تاكنون در هیچیك از كتاب‌های آموزشی این دو ساز مطرح نگردیده‌اند. از این جهت به دنبال چاپ این كتاب،  آموزش‌های این دو ساز در سایت نهفت متوقف شده و ادامه‌ی آموز‌ش‌های تخصصی نیز به كتاب بعدی از این مجموعه موكول می‌گردد. علاقه‌مندان خارج از كشور نیز می‌توانند از طریق انتشارات موسیقی عارف به آدرس http://www.aref-music.com/ نسبت به تهیه‌ی این كتاب اقدام نمایند.

جهانشاه صارمی، مرکز موسیقی نهفت

تار
 
آموزش ویژه تار    
 


روش نشستن:

1-
هنرجوی مبتدی برای تمرینات خود حتما" باید از صندلی استفاده کند . زیرا تنها در این صورت شرایط لازم فیزیكی برای تمرینات صحیح واصولی برای او فراهم خواهد شد .
2-
به هنگام نشستن بر روی صندلی ، از تکیه دادن پرهیز شود وحتما"تقریبا"ازوسط صندلی استفاده شود .
3-
قرار دادن پای راست بر روی پای چپ ویا استفاده از زیر پایی برای دادن ارتفاع لازم به پای راست ضروری است .
4-
تمرکز در جهت آرامش فیزیکی بدن وجلوگیری از هرگونه انقباض ، گرفتگی وسفت شدن عضلات بدن از مواردی است که در کلیه مراحل تمرینات به صورت خیلی جدی باید به آن توجه کرد .   
 
 
شیوه قراردادن تار:


برای مشاهده تصویر بزرگتر روی تصویر کلیک کنید

1-
قرار دادن نقاره روی ران پای راست
2-
زاویه دسته تار تقریبا"10 الی 15 درجه بالا تر از سطح افق قرار بگیرد
3-
دست راست به گونه ای روی کاسه تارتکیه کند که ساعد کاملا" از روی سیم گیر عبور نماید
4-
کف دست روبروی پوست  کاسه تار ونرمه کف دست بالا ی خرک قرار بگیرد .
5-
با شل کردن بالا تنه ، پشت  کاسه تار به قسمت  سمت راست  سینه تکیه نماید .
6- 
با رعایت موارد فوق ( نقاره روی ران پا ، ساعد روی سیم گیر و تماس سینه با پشت کاسه ) بدون استفاده از دست چپ ، تار کاملا" باید در حالت تعادل قرار گرفته باشد . (البته به شرطی که توازن در ساخت تار رعایت شده باشد)
 

شیوه گرفتن مضراب تار:

 
برای مشاهده تصویر بزرگتر روی تصویر کلیک کنید

1-
چهار انگشت دست راست ( به جز انگشت شست ) کاملا"به یکدیگر چسبیده ومجموع آنها در حالت خمیده به سمت کف دست باید قرار داشته باشند ، توجه شود که در کلیه مراحل مضراب زدن ، این چهار انگشت به هیچ وجه نباید از هم جدا شوند
2-
انگشت اول (سبابه ) کمی باز شده وموم مضراب روی سر انگشت دوم قرار بگیرد وسپس انگشت اول به موم تکیه بدهد .
3-
بند اول انگشت شست بدون فشار وصاف روی موم مضراب قرار بگیرد . توجه شود که در کلیه مراحل تمرینات، انگشت شست نباید قوس داشته باشد ، زیرا این عمل نشانگر وجود فشار در دست راست است که نسبت به رفع آن حتما" باید توجه جدی کرد .
4-
زاویه مضراب باید عمود برسیم ها باشد.
5-
بعد از رعایت موارد فوق ، مضراب با زاویه ای به سمت پوست کاسه از سه جهت (  انگشت اول ، انگشت دوم وشست ) به صورت کاملا"شل وبدون فشار ، مهار گردیده است .
 

روش مضراب زدن  برای تار:
%3

Smile
clean wordremove formatsuperscriptSubscriptCutCopyPasteHorizontal RuleOrdered ListUnordered ListOutdentIndentInsert LinkRemove Link
UndoRedoBoldItalicUnderlinestrikethroughAlign RightCenterچینش چپJustify FullJustify FullJustify Full
Text Color
Background Color
Add Image
Insert Table
Insert Aparat