پرویز مشکاتیان (زادهٔ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۳۴ در نیشابور - درگذشتهٔ ۳۰ شهریور ۱۳۸۸ در تهران)، آهنگساز، موسیقی‌دان، نوازنده سرشناس سنتور، استاد دانشگاه و پژوهشگر نامی ایران بود.محتویات 
۱ زندگی‌نامه
۲ فعالیت حرفه‌ای
۳ در گذشت
۴ جستارهای وابسته
۵ پیوند به بیرون
۶ منابع
۷ پانویس

زندگی‌نامه 
پرویز مشکاتیان فعالیت های هنری خود را در شش سالگی نزد پدرش، مرحوم حسن مشکاتیان که استاد سنتورنوازی و آشنا با ویولن و سه‌تار بود، آغاز کرد. وی آموختن موسیقی را در طول تحصیل در زادگاه اش، نیشابور پی گرفت و تا پایان دوره ی متوسطه همچنان در پیشگاه پدر به فراگیری و تمرین مشغول بود، تا اینکه در سال ۱۳۵۳ وارد دانشکده ی هنرهای زیبا در دانشگاه تهران شد.

مشکاتیان، ردیف میرزا عبدالله را نزد استاد نورعلی برومند و دکتر داریوش صفوت و مبانی موسیقی ایرانی را نزد اساتیدی چون دکتر محمدتقی مسعودیه، دکتر مهدی برکشلی، عبدالله دوامی، سعید هرمزی و یوسف فروتن فراگرفت. او نوازنده گی سنتور را در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی به صورت بسیار جدی ادامه داد و توانست در نوازنده گی این ساز به مهارت ویژه و چشمگیری دست پیدا کند و همچنین توانست کارهای بزرگ فراوانی را در زمینهٔ آهنگسازی و نوازنده گی سنتور به ویژه در زمینه ی ساخت قطعات ارکسترال، تصنیف و نیز تکنوازی انجام دهد. وی در آزمون موسیقی باربد که به ابتکار استاد نورعلی برومند برگزار می‌گردید، به همراه پشنگ کامکار مقام نخست و همراه با داریوش طلایی، مقام ممتاز را به دست آورد.[۱]
فعالیت حرفه‌ای 

مشکاتیان از سال ۱۳۵۶، همکاری با رادیو را زیر نظر هوشنگ ابتهاج آغاز کرد[نیازمند منبع] ولی پس از واقعه ۱۷شهریور ۱۳۵۷ از رادیو استعفا داد و مؤسسه چاووش را با همکاری هنرمندان گروه عارف و شیدا تشکیل داد. سپس با همکاری شهرام ناظری، تصنیف «مرا عاشق» را بر روی شعر مولانا ساخت. از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۷ با محمدرضا شجریان همکاری داشت که نتیجهٔ این همکاری، آثار ماندگاری چون بیداد، آستان جانان، سِرّ عشق، نوا و دستان بود. وی در همهٔ این آثار، به عنوان آهنگ‌ساز و نوازندهٔ سنتور (در سِرّ عشق به عنوان نوازندهٔ سه‌تار) همکاری داشت.[۲]

وی با افسانه شجریان دختر محمدرضا شجریان ازدواج کرد ولی در دهه ۱۳۷۰ از او جدا شد. حاصل این ازدواج، دو فرزند به نام های آوا (دختر) و آیین (پسر) است. آیین مشکاتیان، در سال 1370 در تهران متولد شد. او در رشته ی ریاضی و فیزیک، دیپلم دارد و هم اکنون با ساز تخصصی تمبک، به نوازندگی مشغول است.

او همچنین کارهای بسیار پرباری با نوازندگانی چون حسین علیزاده (سرپرست گروه عارف و گروه شیدا) و محمدرضا لطفی (سرپرست گروه شیدا) دارد.

پس از قطع همکاری با محمدرضا شجریان، وی با خوانندگانی چون علی جهاندار، ایرج بسطامی، علیرضا افتخاری، حمیدرضا نوربخش، علی رستمیان و شهرام ناظری همکاری کرد. او همچنین در فستیوال جهانی موسیقی تحت عنوان (روح زمین) در کشور انگلستان شرکت کرد و مقام نخست را بدست آورد.

مشکاتیان از سال ۱۳۷۶ اجراهای صحنه ای و انتشار آلبوم را متوقف کرد وتا تابستان سال ۸۴ کنسرتی در کشور اجرا نکرد.[۳]

یکی از واپسین کارهای وی آلبوم تکنوازی تمنا بود که در سال ۱۳۸۴ نواخت و منتشر کرد. همچنین وی در روزهای ۶ تا ۹ آذر ۱۳۸۶ به عنوان سرپرست گروه عارف کنسرتی در تهران برگزار کرد که حمیدرضا نوربخش به عنوان خواننده در آن شرکت داشت.

از آثار مشکاتیان، کتاب‌های فراوانی منتشر شده است. از این کتابها می‌توان به اثرهای بیست قطعه برای سنتور، گل آئین، گل آوا، مجموعه تصانیف، بیداد، لاله بهار اشاره نمود.
در گذشت [ویرایش]

پرویز مشکاتیان در تاریخ ۳۰ شهریور سال ۱۳۸۸ در منزلش در تهران و در سن ۵۴ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. در مراسم او نماینده وزیر ارشاد نیز سخنرانی کرد که با مخالفت مخالفان روبرو شد؛ در طی سخنرانی وی حاضران سوت و کف می‌زدند تا مانع سخنرانی نماینده وزیر ارشاد شوند.

همچنین مراسم تشییع پیکر پرویز مشکاتیان در زادگاهش نیشابور از مقابل اداره فرهنگ و ارشاد نیشابور و با حضور جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار نفر برگزار گردید . در این مراسم که هنرمندانی همچون حسین علیزاده، محمدرضا درویشی، خانواده استاد شجریان، کیوان ساکت، علی رستمیان و اهالی عرصه موسیقی و همچنین اعضای شورای شهر و شهردار و مسئولان شهر نیشابور حضور داشتند، گروهی از دانشجویان به نشانه عزا تعدادی از سازهای خود را کفن‌پوش کرده بودند، همچنین گروه موزیک شهر نیشابور در طول مراسم تشییع مارش عزا اجرا می‌کرد.[۴] پیکر پرویز مشکاتیان پس از مراسم تشییع و خواندن نماز در مسجد جامع نیشابور، در محوطه بیرونی باغ عطار و در جوار مقبره عطار نیشابوری به خاک سپرده شد.
جستارهای وابسته 
موسیقی ایرانی
سنتور
فهرست اهالی نیشابور
پیوند به بیرون 
وب‌گاه رسمی پرویز مشکاتیان
هنر موسیقی ایرانی
وب‌گاه ایرانیان
پرویز مشکاتیان (زندگی و مرگ)
مراسم هفتمین روز درگذشت پرویز مشکاتیان در نیشابور
تصویر سنگ مزار استاد مشکاتیان در محوطه بیرونی باغ عطار
خاموشی مضراب‌های چالاک؛ سالمرگ پرویز مشکاتیان
منابع 
Wikipedia contributors, «Parviz Meshkatian», Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/wiki/Parviz_Meshkatian (accessed ۱۱۱:۱۰ ب.ظ ۲۰۰۶/۰۹/۰۸)
وب‌گاه ایرانیان
پانویس
↑ بیوگرافی. وب‌گاه رسمی پرویز مشکاتیان. بازدید در تاریخ شهریور ۱۳۸۹.
↑ درگذشت پرویز مشکاتیان؛ چهره نامدار موسیقی ایران همشهری آنلاین
↑ زندگی نامه استاد پرویزمشکاتیان
↑ پرویز مشکاتیان درگذشت فارس نیوز