اخبار موسیقی ایران:همایون شجریان به همراه ارکستر سازهای ایرانی پروژه سیمرغ را از 13 تیر به آهنگسازی حمید متبسم در تالار وحدت می‌خواند.

 حمید متبسم آهنگساز گفت:«در این کنسرت که از 13 تا 17 تیرماه در تالار وحدت برگزار می‌شود، به همراه ارکستر سازهای ایرانی و خوانندگی همایون شجریان به روی صحنه می‌رویم و اثر سیمرغ را برای دومین بار در تهران اجرا می‌کنیم.»

وی ادامه داد: «این کنسرت همزمان با انتشار آلبوم این اثر در تالار وحدت برگزار می‌شود.» متبسم افزود: «هیچ تغییری در اجرای این اثر نسبت به گذشته وجود ندارد و ما به همان شیوه قبل این اثر را اجرا می‌کنیم.»

 بنا بر گزارش فارس:این اثر در شش قسمت داستان زال و سیمرغ را روایت می​کند. «سیمرغ» با دیباچه‌ای برای ارکستر و گروه کر آغاز شده و دربخش دوم که «زادن زال» نام دارد؛ داستان تولد زال نقل می‌شود. در بخش‌های بعدی این قطعه که به ترتیب «سام و زال»، «سیمرغ و زال» و «بازگشت زال» نام دارد، داستان زندگی زال و رهاشدن او در البرز کوه ، مراقبت سیمرغ از او و رشد و نمو زال نقل می‌شود تا جایی که زال به جوانی برومند بدل شده و آوازه‌اش به سام نریمان می‌رسد و پدر شرمگین از رها کردن فرزند در پی یافتن او می‌شتابد و فرزند عمل نکوهیده پدر را می‌بخشد.

پنج قسمت نخست سیمرغ در مایه‌های چهارگاه،همایون، ماهور و آواز اصفهان تصنیف شده ولی در بخش پایانی قطعه ارکستر به نوا تغییر کوک داده تا داستان عاشقانه «رودابه و زال» به زبان موسیقی و آواز نقل شود. سیمرغ با هم‌آوایی همایون شجریان، گروه کر و ارکستر به پایان می‌رسد.

 این اثر سال گذشته با همراهی ارکستر نوازندگان سازهای ایرانی در استادیوم تنیس مجموعه ورزشی انقلاب اجرا شد.