از سایت اخبار موسیقی ایران:iranmusicnews.net

اخبار موسیقی ایران : نشست خبری پروژه سیمرغ صبح با حضور حمید متبسم آهنگساز اثر، همایون شجریان خواننده، میرجلال‌الدین كزازی استاد ادبیات فارسی و بهرنگ تنكابنی مدیر برگزاری پروژه سیمرغ در تالار وحدت برگزار شد.

عكس ها از او‍ن اوقاتیان  

 

در ابتدای این نشست تنكابنی در خصوص اجرای دوباره پروژه سیمرغ گفت: این كنسرت در مردادماه سال گذشته در مجموعه ورزشی انقلاب اجرا شد و از آنجایی كه آن مكان برازنده چنین اجرایی نبود امسال از 14 تا 17 تیرماه همان كنسرت را در تالار وحدت به رهبری حمید متبسم و با همكاری مؤسسه نقطه تعریف و بنیاد رودكی برگزار خواهیم كرد.

وی افزود: همزمان با برگزاری این كنسرت آلبوم سیمرغ كه در آبان ماه در تالار رودكی به صورت كاملا حرفه‌ای ضبط شده است نیز رونمایی خواهد شد.

 

سیمرغ پیچیده‌ترین نماد شاهنامه است

در ادامه این نشست كزازی با بیان این كه خنیادان نیستم اما از شیفتگان خنیا و موسیقی‌ام گفت: هنگامی كه هنرمند ستوده خندان جناب متبسم از من خواستند در این برنامه به گونه‌ای همسازشان باشم بی‌درنگ پذیرفتم به ویژه درباره این ساخته هنری و موسیقایی كه در پیوند با شاهنامه است، انگیزه نیرومند مرا به این همكاری واداشت.

وی افزود: سیمرغ یكی از پیچیده‌ترین، چند سویه‌ترین و كهن‌ترین نمادها در افسانه‌ها و اسطوره‌های ایرانی است كه در شاهنامه كه به نوعی فرهنگ و اندیشه ایرانی است بازتاخته و اگر ما بخواهیم نمادی را برگزینیم كه چیستی ایرانی را برجسته‌تر، آشكارتر و گسترده‌تر از هر نماد دیگری كند، می‌توانیم بر سیمرغ انگشت بنهیم.

این استاد دانشگاه بیان داشت: این نما دارای روی‌ها و سوی‌هایی است هم فرزانه، هم پزشك و هم با خورشید در پیوند است. مرغی آیینی و مهری است كه بسیاری از مردم با آن آشنا هستند از همین رو سیمرغ همواره در درازنای تاریخ ایران قانونی برای اندیشیدن و آفریدن به شیوه‌های گوناگون بوده است.

 

متبسم از هر حیث شایسته پرداختن به سیمرغ است

وی افزود: هنرمندی آفریننده و خنیایی مانند متبسم بر پایه این نماد باستانی ایرانی به آفرینش هنری دست می‌یازد كه از هر حیث شایسته به پرداختن سیمرغ است.در خنیای ناب موسیقی در معنای راستین و سرشتین آن نیازی به سخن نیست. آفریننده خنیا باید اگر آفریده ادبی را به زبان جاودانه خنیا برمی‌گرداند این برگردان یكسره خنیایی باشد. آن شور و تب و تاب و آن شگفتی و شادابی كه در سروده نهفته و در آن شاهكار ادبی پدید آورده است باید جانمایه آفرینش خنیایی شود.

كزازی ادامه داد: موسیقی تنها هنری است كه به یكبارگی از دل یا ناخودآگاه هنرمند برمی‌انگیزد و بر دل هنردوست كارساز می‌افتد. آهنگساز جادوگری است كه خود را بر شنونده درمی‌دمد.

وی ادامه داد: سیمرغ مرغ شگرف افسانه‌هاست. مرغی مهینی كه هم در رزم‌نامه‌ها و هم در رازنامه‌ها و در پیوسته‌های آیینی و نهان‌گرایانه كاركردی بنیادین و نهادین دارد . سیمرغ نمادی است ناب، پیچیده و پرمایه از فرزانگی و فرهیختگی ،از دانایی و داد، از پزشكی درمانگری ، از فروروی و فرمانروایی، از راستی و رستگاری كه هم جهان جان را بازمی‌تابد و جان جهان را و جانان را از آن است.

 

طرح جلد آلبوم سیمرغ رونمایی شد

در ادامه این نشست حمید متبسم آهنگساز این اثر بخشی از دست‌نوشته‌های خود در كارنامه آلبوم سیمرغ خواند و سپس نماهنگی از روند شكل‌گیری پروژه سیمرغ با اركستر ایرانی پخش و در ادامه بهرنگ تنكابنی گفت: این اثر روز اول كنسرت هم‌زمان عرضه خواهد شد و امروز به شكل نمادین از طرح روی جلد آن رونمایی می‌كنیم.

بعد از صحبت‌های تنكابنی همایون شجریان و حمید متبسم از این اثر رونمایی كردند.

 

رهبری اركستر را به خاطر تسلط بر اثرم عهده‌دار شدم

در ادامه حمید متبسم در خصوص عدم حضور محمدرضا درویشی در سمت رهبری اركستر سیمرغ گفت: مسئله تغییر و تحولات در مهره‌های تعیین كننده و تشكیل دهنده یك مجموعه هنری در هر پدیده اجتماعی گاهی اوقات ناگزیر است. من به عنوان خالق این اثر در ابتدا تصور این را داشتم كه با آقای درویشی كار به نتیجه نهایی خواهد رسید و از آنجایی كه نه حرفه من و نه درویشی رهبری اركستر است و در شرایط خاصی احساس كردم كه هر آنچه كه من از نظر صدادهی می‌خواهم، با رهبری درویشی به وجود نمی‌آید شخصا از ایشان خواستم كه به خاطر تسلط بیشتر در اثری كه ساخته‌ام آن را خودم رهبری كنم.

وی در خصوص تفاوت رهبری كلاسیك و ایرانی گفت: در موسیقی ایرانی رهبری سازهای ایرانی بسیار نادر است و من در ایران تنها اركستر مضرابی استاد دهلوی را دیدم كه خود ایشان نیز كار رهبری را عهده‌دار هستند.

این نوازنده سه تار ادامه داد: در همه جا مرسوم است كه آهنگسازان خودشان رهبری آثارشان را انجام می دهند بر این اساس در فاصله كوتاهی كه دراروپا بودم به صورت خصوصی دوره رهبری را گذرانده‌ام تا یك مقدار بتوانم كمبودهای پروژه سیمرغ را جبران كنم ولی به محض اینكه این امكان ایجاد شود كه كسی این حس و رمزگشایی اثر را پیدا نماید و تحلیلی داشته باشد كه بتواند آن را به نوازنده‌ها منتقل كند با آغوش باز پذیرا خواهم بود.

 

سیمرغ بدون حمایت دولتی روی دوش صاحبانشان حركت می‌كند

این آهنگساز با بیان اینكه اركستر سیمرغ روی پای خودش حركت می‌كند، اظهار داشت: اركستر ما از جایی سوبسید دریافت نمی‌كند ولی ما یارانی داریم كه در این زمینه همراهمان هستند اما در نهایت این موارد غیر از بخش تداركاتی آنقدر كوچك بوده كه جز دلگرمی، هزینه‌هایی را جبران نكرده است.

وی ادامه داد: این پروژه روی دوش صاحبانش حركت می‌كند و از آنجایی كه موسیقی قبل از اینكه حرفه‌ام باشد عشقم است با تمام وجود آن را پیش می‌برم و شاید این حس را تمام دست اندركاران مجموعه نیز از من گرفته‌اند به همین دلیل بدون اینكه پرسشی در زمینه مالی داشته باشند سراغ سیمرغ را می‌گیرند.

متبسم افزود: با فروش بلیت هزینه‌ها جبران نخواهد شد كه البته در این زمینه سایت سی‌گذر و بنیاد رودكی نیز همكاری‌هایی را با ما انجام داده‌اند.

 

نوای سیمرغ در هلند،آلمان و لندن

این نوازنده سه‌تار در خصوص برگزاری كنسرت سیمرغ در خارج از كشور اظهار داشت:طی هماهنگی با سازمانی به نام شونگ و نیز تئاتر شهر و مراكز هنری این كشور، دو اجرا در هلند خواهیم داشت و بعد از این دو كنسرت، در آلمان و نیز در بهار 91 در لندن این پروژه را به روی صحنه خواهیم برد.

وی افزود: در كنسرت تهران و هلند قطعه ونوشه كه اولین اثر ایرانی من است را با تك نوازی سه تار آزاد میرزاپور اجرا خواهیم كرد.

 

از موسیقی ایرانی و اروپایی در آثارم بهره برده‌ام

متبسم در خصوص الهام گرفتن از سوئیت های دوره رمانتیك در ساخت سیمرغ گفت: شكل‌گیری ساختار و تخیل هنری یك همرمند یك در دوره نوجوانی‌اش صورت می‌گیرد . كسی كه داستان و افسانه را نشنیده باشد سخت ممكن است خودش چنین اثری را پدید آورد.من كودكی‌ام را در آغوش مادری كه دائم در حال قصه گفتن بوده و پدری كه نوازنده و صفحه‌فروش بوده، گذرانده‌ام.البته شنیدن آثار اروپایی به خصوص آهنگسازان روس روی من تأثیر گذاشته و بسیار در تنظیم‌ها و موسیقی چند صدایی از آنها بهره‌برده‌اند. در موسیقی ایرانی نیز از آواز بنان، پیانوی محجوبی و ... الهام گرفته‌ام.بر این اساس مشخصا از سوئیت‌های دوره رمانتیك الهام نگرفته‌ام اما می‌توانم بگویم این كار مجموعه‌ای از همه این آشنایی‌هاست.

 

ساخت اثر دیگر بر روی شاهنامه را در سر ندارم

متبسم در خصوص ساخت قطعه‌ای دیگر بر اساس شاهنامه فردوسی گفت:‌هم اكنون چنین كاری را در تصورم ندارم.

 

شجریان: اشعار فردوسی جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ ما دارد

در ادامه این نشست همایون شجریان در خصوص همراهی با پروژه سیمرغ گفت: حضورم هیچ دلیلی بالاتر از اشعار فردوسی و آهنگسازی خوب و دقیق متبسم و نوازنده‌های خوب و جوان امروز برای من نداشته است طبیعتا هر خواننده دلش می‌خواهد در چنین اثری حضور داشته باشد.

 

خواندن سیمرغ :حس و حال نویی برایم داشت

وی افزود:‌اشعار فردوسی جایگاه و ویژگی خاصی در فرهنگ ما دارد كه علاقه‌مندان خاصی نیز به آن گرایش دارند.

خواننده پروژه سیمرغ ادامه داد:در بین مجموعه كارهایم خواندن سیمرغ برایم بسیار مغتنم بود و من این فرصت را گرفتم و خوشحالم در این مجموعه شركت داشته باشم. این مجموعه برایم رضایت‌بخش است چرا كه برای من حس و حال نو و ویژه‌ای بود.

 

بلیت‌های سیمرغ از امروزا به فروش می‌رسد

در پایان این نشست تنكابنی گفت: فروش بلیت‌های این كنسرت از فردا در سامانه سایت سی‌گذر قابل خریداری است.