ملودی مگ


shajarian shahnaz اجرای قطعات جدید در تور اروپایی استاد شجریان

تور اروپایی محمدرضا شجریان و گروه شهناز به سرپرستی مجید درخشانی از ۲۵ شهریور با اجرای قطعات جدید آغاز و در دو بخش اجرا می شود. اجرای بخش اول در دستگاه سه گاه و بخش دوم در آواز بیات اصفهان خواهد بود.

به گزارش مجله‌ی موسیقی ملودی یه نقل از سایت دل‌آواز، آغازگر بخش اول، قطعه آرام پیش در‌آمد از ساخته‌های مجید درخشانی است که با اجرای درآمد و زابل، با کمی تندتر شدن ریتم به تصنیف «ساقی نامه» از ساخته‌های محمدرضا شجریان با تنظیم مجید درخشانی می‌رسد. «ساقی نامه» فرمی بسیار قدیمی است که در ردیف موسیقی ایرانی که در برخی دستگاه‌ها اجرا می‌شود. محمدرضا شجریان با استفاده از این فرم برای اولین بار در دستگاه سه گاه، این تصنیف را ساخته‌‌است.
در قسمت بعدی ساز و آواز به صورت بداهه در در‌آمد زابل و مویه و… اجرا می‌گردد. در قسمت سوم، چهارمضراب در دستگاه سه گاه ساخته مجید درخشانی در گوشه‌های در‌آمد، زابل، مویه، مخالف و… توسط گروه اجرا می‌شود. (چهار مضراب فرمی بسیار قدیمی است که ریتم آن سریع و تند است.)
قسمت چهارم، ساز و آواز بداهه در مخالف و مغلوب و…. که اوج سه‌گاه است اجرامی‌شود. در قسمت پنجم مقدمه‌ای در وزن دو چهارم ساخته مجید درخشانی اجرا می‌گردد که پیش درآمدی است برای تصنیف «ساکن جان» اثر شجریان، ریتم این تصنیف که شش هشتم کنداست و برروی شعر زیبای مولانا ساخته شده، پایان بخش قسمت اول برنامه خواهد بود.

shajarian shahnaz small اجرای قطعات جدید در تور اروپایی استاد شجریان

بخش دوم با پیش درآمد شوشتری در آواز بیات اصفهان اثر استاد جلیل شهناز (که نام گروه به پاس احترام به هنر ماندگار ایشان انتخاب شده است) در شش هشتم کند آغاز می‌شود. این پیش درآمد برای گروه توسط مجید درخشانی تنظیم شده است. سپس ساز و آواز به صورت بداهه اجرا می‌شود. در ادامه چهار مضراب اصفهان از ساخته‌های محمدرضا شجریان در میزان شش شانزدهم با تنظیم مجید درخشانی اجرا می‌گردد. سپس ساز و آواز به صورت بداهه خوانی و بداهه نوازی اجرا شده و پس از آن تصنیف «فکر عشق» ساخته محمدرضا شجریان روی شعر حافظ با ضرب‌ آهنگ و حال و هوای تصانیف قدیمی موسیقی ایران با تنظیم مجید درخشانی توسط گروه اجرا می‌شود.
در دو بخش آخر ابتدا قطعه «خروش عشاق» در عشاق اصفهان است که با میزان بندی بیست تایی گاهی به صورت ده تایی به همراه ساز و آواز بداهه اجرا می‌شود. سپس تصنیف اصفهان با شعر مولوی ساخته مجید درخشانی با ریتم لنگ ۷ ضربی به کنسرت پایان می بخشد .
در تور اروپایی ۲۰۱۱، محمدرضا شجریان و گروه شهناز به سرپرستی مجید درخشانی در شهرهای استانبول- ترکیه(۱۶ سپتامبر ۲۰۱۱)، آمستردام – هلند(۳۰ سپتامبر ۲۰۱۱ )، بروکسل – بلژیک(۱ اکتبر ۲۰۱۱)، ماینز – آلمان(۳ اکتبر ۲۰۱۱)، برلین – آلمان(۱۴ اکتبر ۲۰۱۱)، هامبورگ – آلمان(۱۵ اکتبر ۲۰۱۱)، لندن – انگلستان(۱۸ اکتبر ۲۰۱۱)، ادینبورگ – انگلستان(۱۹ اکتبر ۲۰۱۱)، مونیخ – آلمان(۲۱ اکتبر ۲۰۱۱)، وین – اتریش(۲۲ اکتبر ۲۰۱۱)، گوتبرگ – سوئد(۲۷ اکتبر ۲۰۱۱)،استکهلم – سوئد(۲۹ اکتبر ۲۰۱۱)، کلن – آلمان(۳۰ اکتبر ۲۰۱۱) اجرای برنامه خواهند داشت.