اخبار موسیقی ایران : نشست خبری كنسرت مشترك شهرام ناظری و حسین علیزاده صبح امروز با حضور این دو هنرمند و نیز اردشیر كامكار و سعید فرج‌پوری نوازنده كمانچه، پژمان حدادی نوازنده سازهای كوبه‌ای، محمد حسین توتونچیان‌ مدیر موسسه موسیقی ققنوس و تهیه كننده این برنامه در خانه هنرمندان برگزار شد.

"گروه دوستی بزرگان موسیقی را به هم نزدیك می‌كند" 
در ابتدای این برنامه شهرام ناظری در خصوص گروه دوستی گفت:گروه دوستی به همت علیزاده و بنده ظرف یكسال اخیر و با حضور 5 نفر از اعضای كانون چاوش شكل گرفته كه این اتفاق به دنبال صحبت‌ها و دریغ‌هایی بوده كه از جدایی هنرمندان در طول سال‌های اخیر ابراز شده است. 
وی ادامه داد: طی سال‌های اخیر هنرمندان از هم فاصله بیشتری گرفتند و سمی بین هنرمندان پاشیده شده، براین اساس گروه دوستی قدمی در این راه است كه آرام آرام بتوانیم هنرمندان را دور هم جمع و سرمشقی برای جوانان باشیم.به عقیده من ما باید به حد و حسی برسیم كه با تمام خشونتی كه در جهان و بی‌تفاوتی‌هایی كه نسبت به عشق و هنر وجود دارد ما هنرمندان به هم وصل باشیم چرا كه اولین ضربه را در این راه خودمان می‌خوریم. 
این خواننده افزود: كارهایی كه در گذشته صورت گرفته در سینه مردم و جامعه ماندگار شده چرا كه همه با عشق كنار هم جمع می‌شدند ولی هم‌اكنون به خاطر بیرون رفتن هنرمندان از مدار عشق و دور بودن همه از هم این ماندگاری از بین رفته است. 

"علیزاده: دور بودن‌مان از هم به خاطر اختلاف نبود" 
حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده تار نیز در این خصوص گفت: ما هر روز می‌‌توانیم از دوستی‌ها و نزدیكی‌ها حس خوبی بگیریم به نظر من علت دور بودن ما صرفا به خاطر اختلاف نبود چرا كه اعضای قدیم چاوش در جامعه امروز هنرمندان برجسته‌ای شده‌اند كه هر كدام راه خودشان را پیش گرفته‌اند اما در حال حاضر جامعه از این افتراق خسته شده و ما نیز تصمیم گرفتیم در طول سال هر شخص كار مستقل خودش را طبق روال گذشته انجام دهد و در كنار آن سالی یكبار نیز گروه دوستی كه متشكل از اعضای كانون چاوش و به نوعی چاوش امروز است در كنار هم جمع شوند و با هم كار كنند. 

"قطعات خاطره‌انگیز چاووش اجرا می‌شود" 
وی در خصوص قطعات اجرایی در این كنسرت گفت: از آنجایی كه بداهه نوازی در كنسرت‌ها جایگاه خاصی دارد و من با شناختم از شیوه و الگوی خاص خوانندگی ناظری، قطعاتی را به صورت بداهه نوازی با ایشان اجرا خواهیم كرد كه البته در این بخش یك مقدار از حالت سنتی با حفظ حس ایرانی دور می‌شویم . 
این آهنگساز ادامه داد: از آنجایی كه بداهه نوازی در لحظه اتفاق می‌افتد ممكن شعر نو، معاصر و یا تركیبی از آنها را در هر شب اجرا داشته باشیم. 
علیزاده افزود: در یك بخش از این كنسرت كارهای گروهی و جدید اجرا و در بخش دیگر قطعات خاطره‌انگیز فعالیت سال‌های گذشته برای ایجاد آن حس نوستالژی به مخاطب اجرا خواهد شد. 
وی در خصوص تصمیم‌گیری برای اجرای قطعات گفت: حاكمیت خاصی در گروه وجود ندارد و كارهایی كه ساخته می‌شود و یا قرار است اجرا شود در تمرینات صیقل داده می‌شود بر این اساس در كار ما نیز یك نفر تصمیم‌ گیرنده نخواهد بود. 

"اجرای موسیقی كردی توسط چاووشی‌ها" 
وی در ادامه گفت: به واسطه حضور دوستانی چون كامكار، ناظری و فرج‌پوری بخش كوچكی از برنامه‌ را به اجرای قطعات كردی اختصاص خواهیم داد. 

"علیزاده: بخشی از خاطرات موسیقی گذشته در نسل جوان حذف شده است" 
خالق شورانگیز در خصوص قطعات خاطره‌انگیز چاوش گفت: هر جامعه‌ای گذشته‌ای دارد كه به آینده وصل می‌شود در این سه دهه بعد از انقلاب، جنبه‌های نوستالژیك و اررزش‌هایی كه در هنر بوجود آمده و در بین هنرمندان تداوم داشته، توسط ارگان‌هایی مثل رادیو - تلویزیون ارائه نشده و نهایتا به نسل كنونی می‌رسیم كه چیزی به اسم خاطره ندارد.به عقیده من در این 30 سال اكثر كارها تجربی بوده و به ناچار بخشی از خاطرات موسیقی گذشته حذف شده است. ما نباید صرفا دنبال خاطره برویم چرا كه دو نسل با خاطره و بی‌خاطره داریم. 

"كامكار: رمز موفقیت چاووش كنارهم بودن هنرمندان بود" 
در ادامه این نشست سعید فرج‌پوری گفت: آخرین كنسرت گروه چاووش سال 67 در تالار وحدت به آهنگسازی حسن علیزاده و خوانندگی شهرام ناظری برگزار شد و آن اجرا، آخرین همكاری ما با هم بود .ما در این سالها دور هم جمع نشدیم تا اینكه امسال به همت استاد عزیز، حسین علیزاده این پیشنهاد مطرح و هم‌اكنون در كنار هم فعالیت می‌كنیم . 
وی ادامه داد: حضور من از چند هفته پیش اتفاق افتاد و در این اجرا بیشتر قطعاتی كه علیزاده و ناظری در تور اروپا نواختند را اجرا خواهیم كرد و قرار نیست آثاری از من و اردشیر كامكار اجرا شود. 
اردشیر كامكار نیز در این‌باره گفت: برای ما احساس خوشایندی است كه دور هم جمع شدیم و امیدواریم دیگر دوستان نیز به ما ملحق شوند به نظرم در این شرایط همه به این نتیجه رسیده‌اند كه یك خرد جمعی و اتحاد بین موزیسین‌ها برای تأثیرگذاری بیشتر هنرشان لازم است. 
این نوازنده كمانچه ادامه داد: یكی از رمزهای موفقیت چاوش دور هم بودن هنرمندان بود به نوعی كه عاشقانه با هم كار و آثار ماندگاری را به مردم ارائه می‌كردند. 

"ناظری:موسیقی سنتی از جریان اجتماعی فاصله نگرفته است" 
در ادامه این نشست شهرام ناظری در خصوص اجرای قطعاتی مطابق شرایط روز جامعه توسط گروه دوستی گفت: موسیقی سنتی تا به امروز از جریان اجتماعی فاصله نگرفته و تا جایی كه امكان داشته در تمام شرایط سخت حضور داشته و حركت كرده است اما همیشه از آنجایی كه بین بودن و نبودن موسیقی بحث‌هایی بوده و جوی كه در موسیقی به خاطر عدم توجه ارگان‌ها به این هنر وجود داشته، این هنر مورد بی‌مهری قرار گرفته و همیشه كارهای سطحی و عوامانه توسط رسانه‌های مختلف از جمله صدا و سیما پخش شده كه این خود باعث شده همه نتوانند دست در دست هم پیش روند. 
این خواننده ادامه داد: هدف اصلی گروه دوستی حركت كردن در جهت طرز فكری نوین و دیدگاه‌های اجتماعی و فلسفی موسیقی و نیز استفاده از فضاها و تكنیك‌های این هنر است ما سعی می‌كنیم آرام آرام در این گروه با استفاده از هنرمندان خوب و نیز بالا بردن انگیزه خودمان این هدف را نیز قوی‌تر جلو ببریم. 

"دعوت علیزاده از همه نوازندگان و خوانندگان چاووش "
علیزاده درباره حضور لطفی و شجریان به عنوان اعضای قدیمی چاوش در گروه دوستی افزود: هیچ ممنوعیتی در این گروه برای كسی وجود ندارد مگر این كه فاصله این شخص آن قدر زیاد باشد كه خود نخواهد وارد گروه شود من فكر می‌كنم خود محمدرضا شجریان نیز از شكل‌گیری این تركیب خوشحال است و در آینده هر چیزی ممكن است اتفاق بیفتد ولی از هم‌اكنون نمی‌توان برای آن پیش‌بینی كرد. 
وی ادامه داد: هدف گروه جمع شدن هنرمندان قدیمی و مركزیت گروه دوستی نیز دوستانه قدیمی است اما باز هم برای جوانان ممنوعیت ورود وجود ندارد. 

" علیزاده: می‌خوام از تنهایی در بیایم" 
علیزاده با بیان این كه می‌خواهم از تنهایی در بیایم ، اظهار داشت: در این چند سال به قدری فشارها بر روی موسیقی زیاد بوده كه حتی بین خودمان نیز تفرقه افتاده به‌طوری كه هم از خودمان و هم از جامعه‌ای كه به ما انگیزه می‌دهد ، دور شده‌ایم . لطفی و هنرمندان برجسته دیگر جزء سرمایه‌‌های ملی هستند كه اگر خیلی از امور موسیقی به آنها سپرده شود ظرف مدت كوتاهی این هنر شكوفا می‌شود به نظر من هنر باید با زبان خودش مطرح شود نه با شعار. ما مدافع موسیقی هستیم كه اگر از حداقل تجربه ما به عنوان یك ایرانی كه وطن، هنر و موسیقی‌اش را دوست دارد بهره ببرد همه چیز شكل خوبی به خود می‌گیرد. 

"درخواست علیزاده از دولت برای نظارت بر افزایش اجاره سالن‌ها" 
این آهنگساز در خصوص برگزاری این كنسرت در نمایشگاه بین‌المللی گفت: متأسفانه تالار وحدت جوابگوی نیاز مخاطبان نیست بنابراین به ناچار سراغ سالن بزرگتری كه شاید برای موسیقی مناسب نباشد، رفتیم. 
وی افزود: مصرانه باید از دولت خواست كه جوابگوی گرانی سالن‌ها باشد . قیمت سالن‌ها به طور غیر منطقی بالاست و ما در این گرانی حداقل انتظاری از تالار وحدت كه خانه اهالی موسیقی است،داشتیم كه آن نیز قیمتش را بسیار بالا برده است. 

" حدادی: در اجرا پیرو كار آهنگساز هستم" 
در ادامه این نشست پژمان حدادی در خصوص جایگاه ریتم در این اجرا گفت: ریتم در موسیقی ایرانی همیشه حضور پررنگی در گذشته نسبت به امروز نداشته اما در شرایط حال حاضر با توجه به زحمات اساتید گذشته ریتم و استادان نسل قبل شاهد راهی هستیم كه ما هم‌‌اكنون در آن قرار داریم. 
وی ادامه داد: در تمامی اجرا‌ها دیدگاه حسین علیزاده گویا و نو بوده و من در این كنسرت بیشتر نقش همراهی كننده دارم به غیر از شكل فرم بداهه كه ممكن است ریتم جدا شود و در لحظه قالب‌ها و الگوهای خاصی را خلق كند در غیر این صورت در گروه نوازی پیرو كار آهنگساز هستم. 

"بلیت‌های كنسرت دوستی تمام شد" 
در پایان این نشست توتونچیان تهیه كننده این كنسرت گفت: این اتفاق عظیم و با شكوه بعد از 25 سال در زمینه موسیقی در حال رخ دادن است بر این اساس استقبالی كه از این كنسرت می‌شده گویای توجه مخاطبان به این بخش از هنر است .ما هم‌اكنون تمام بلیت‌های این كنسرت را كه قرار است پنجم تا هشتم مرداد در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی برگزار شود را فروخته‌ایم. 

گروه دوستی كه شكل نوینی از گروه چاوش است،با حضور هنرمندانی چون بهنام سامانی، پژمان حدادی، سعید فرج‌پوری، اردشیر كامكار، حسین علیزاده، محمد فیروزی ، روزبه رحیمی،سیامك جهانگیری و شهرام ناظری 5 تا 8 مردادماه به روی صحنه می‌رود.

منبع خبر: فارس