" پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران "

حسین علیزاده: 
قیمت سالن‌‌های کنسرت اعجاب‌انگیز است 
آهنگساز «شورانگیز» گفت: واقعا جای سوال از دست‌اندرکاران فرهنگی کشور وجود دارد که چرا هزینه اجاره سالن‌ها تا این حد گران است که بخش اعظم جامعه هرگز توان دیدن یک کنسرت را پیدا نمی‌کنند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران، حسین علیزاده امروز در نشست خبری کنسرت گروه"دوستی" ضمن بیان این مطلب گفت: وقتی هزینه سالن های کنسرت داخلی را با بهترین سالن های کنسرت خارجی مقایسه می کنیم می بینیم هزینه سالن های ما به مراتب گران تر است؛ این در حالی است که به لحاظ کیفیت سالن و نوع برخوردها واقعا سالن های داخلی قابل مقایسه با بهترین سالن های کنسرت دنیا نیستند. 
این موسیقیدان در ادامه افزود: امروزه به قدری هزینه کنسرت ها بالا رفته که حتی طبقه متوسط نیز توان استفاده از یک برنامه فرهنگی مانند کنسرت را ندارد. واقعا جای سئوال از مسئولان دارد که چرا هزینه اجاره سالن ها تا این حد گران است که بخش اعظم جامعه هرگز توان دیدن یک کنسرت را پیدا نمی کنند؟
وی ضمن انتقاد از تالار وحدت تاکید کرد: ما موسیقیدان ها همیشه از گذشته، تالار وحدت را خانه خودمان می دانسته ایم؛ واقعا از دست اندرکاران تالار وحدت دیگر انتظار نمی رود هزینه های اجاره را تا این حد بالا ببرند و چنین اتفاق هایی باعث شگفتی است. 
علیزاده همچنین گفت: اینکه ما دور یکدیگر جمع شده ایم و این گروه"دوستی" را تشکیل داده ایم به نیاز شخصی ما باز می گردد؛ نیاز به اینکه بدانیم چقدر می توانیم به یکدیگر انرژی بدهیم و چقدر به این انرژی نیاز داریم. فاصله ای که طی این سال ها بین ما اهالی موسیقی وجود داشته صرفا به دلیل اختلاف میان مان نبوده و هر کدام از اعضای سابق چاووش راه خودشان را رفته اند و برای خودشان کسی شده اند.
این نوازنده تار در ادامه تصریح کرد: هم جامعه و هم ما هنرمندان از این همه افتراق و فاصله خسته شده ایم. همه مسائل ما را دولت تعیین نمی کند خود ما نیز در بسیاری از این فاصله ها نقش داریم و باید این فاصله ها را کمتر و کمتر کنیم. از این رو گرد هم آمده ایم .
وی ادامه داد: ما قصد داریم هر کدام از اعضای گروه"دوستی" کارهایی را که تا کنون داشته ادامه دهد و در کنار آن همه ما سالی یکبار علاوه بر کنسرت ها و برنامه های شخصی خودمان کنسرتی را نیز به طور مشترک روی صحنه ببریم. 
علیزاده تاکید کرد: ما در حال حاضر برنامه های مختلفی را در دست داریم منتهی گمان می کنم نزدیکی های زمان برگزاری کنسرت می توانیم درباره جزئیات و قطعاتی که باید روی صحنه ببریم صحبت کنیم. نکته جالبی که در موسیقی ایرانی وجود دارد مفهوم بداهه است. ما تصمیم داریم تا با استفاده از این مفهوم بداهه کمی از حالت موسیقی سنتی فاصله بگیریم و در کنار شعر نو آثاری را که بیشتر به جامعه نزدیک است به مخاطبان عرضه کنیم.
این موسیقیدان همچنین گفت: حتی در حین اجرا امکان دارد که ما در هر شب از کنسرت شعری را از یکی از شاعران کشورمان انتخاب کنیم و بر اساس آن به صورت بداهه به اجرا بپردازیم. البته کارهای گروه نوازی دیگری نیز داریم که از میان قطعات خاطره انگیز دوران فعالیت گروه چاووش انتخاب شده است.
وی افزود: نسلی از جوان های این مملکت که سی ساله هستند هیچ گونه خاطره موسیقایی ندارند. سی سال است بخشی از فرهنگ موسیقایی ما که متکی بر تجربیات آزادانه است به دلیل ممیزی های بسیار حذف شده است. همین موضوع باعث شده تا رابطه صحیح و منطقی مخاطب با آثار موسیقی از میان برود و نسل سی ساله ما تهی از خاطرات موسیقایی باشد.
علیزاده گفت: موسیقی هنر والایی است که نمی توان آن را با محدوده های جنسی محدود کرد. امیدوارم که نسل جوان موسیقی ایران به مانند ما به دنبال تلف کردن وقت خود با مباحث حاشیه ای نرود و بهتر از ما بتواند از وقت ارزشمند خود استفاده کند. 
وی تاکید کرد: هیچ ممنوعیتی در زمینه اضافه شدن دوستان دیگر به گروه"دوستی" وجود ندارد مگر اینکه خود این دوستان احساس کنند آنقدر فاصله کاری زیاد شده که نخواهند در این گروه باشند. من مطمئن هستم که برای مثال آقای شجریان اگر از تشکیل چنین گروهی مطلع باشند حتما بسیار خوشحال خواهند شد. 
این موسیقیدان تصریح کرد: صادقانه بگویم می خواهیم از تنهایی درآییم؛ آنقدر طی سال های گذشته تفرقه بین هنرمندان و فرقه های هنری زیاد بوده که امروز احساس تنهایی می کنیم و نیاز داریم از این تنهایی در آییم. 
علیزاده در پایان سخنانش گفت: موسیقیدان های ایرانی از هنر بسیار بالایی برخوردارند که در این شرایط نا مناسب کشورمان برای موسیقی می توانند در عرصه های جهانی همپای بهترین موسیقیدان های سایر کشورها به رقابت بپردازند. ما با چنین شرایطی پاسدار اصلی موسیقی هستیم و هرگز صحنه را خالی نخواهیم کرد.
اردشیر کامکار نیز در بخش دیگری از این نشست درباره کنسرت گروه"دوستی" گفت: اینکه یکبار دیگر دوستان و اعضای سابق گروه چاووش دور هم جمع شده ایم حس بسیار خوشایندی است و بسیار دوست داریم که سایر دوستانمان نیز به این جمع اضافه شوند. 
این کمانچه نواز افزود: به گمان مهمترین دلیلی که ما درو هم جمع کرده است این است که هر کدام از ما به ایت نتیجه رسیده ایم اگر اتحاد و خرد جمعی در میان اهالی موسیقی وجود داشته باشد می تواند درصد موفقیت مان نیز چند برابر کند. 
وی تاکید کرد: عشق و علاقه ای که میان اعضای گروه چاووش بود باعث ماندگاری آثار این گروه شد و من گمان می کنم این موضوع می بایست در دستور دوستان و گروه های فعال در عرصه موسیقی قرار گیرد. 
پژمان حدادی نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: جایگاه ریتم در موسیقی امروز ما به لطف اساتیدی چون حسین تهرانی پر رنگ تر از گذشته است. در این کنسرت اما تنبک بیشتر نقش همراهی کننده را دارد؛ البته این نقش در جاهایی که به بداهه نوازی و تکنوازی می انجامد تغییر کرده و از کار گروه جدا می شود و سپس به نقش اصلی اش باز می گردد. 
یادآور می شود کنسرت گروه"دوستی" با حضور هنرمندانی چون شهرام ناظری، حسین علیزاده، اردشیر کامکار، سعید فرج پوری و پژمان حدادی روزهای 5، 6 ، 7 و 8 مرداد ماه در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.