پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران


به بهانه سالروز درگذشت اکبرمحسنی (آهنگساز الهه ناز) 
پیمان خازنی: هنرمندان قدیم برای تولید یک اثر باهم زندگی می‌کردند 
یک آهنگساز جوان گفت: در گذشته اعضای یک گروه موسیقی، ساعت ها وقت صرف کارشان می‌کردند تا برای اجرای یک اثر با یکدیگر به هماهنگی و هارمونی می‌رسیدند.

پیمان خازنی آهنگساز درباره این مسئله که چرا امروز آهنگ‌هایی به ماندگاری "الهه ناز" خلق نمی‌شود به پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران گفت: موضوع ساخت‌ آهنگ‌هایی با کیفیت مناسب باید از دیدگاه‌های مختلف از جمله دیدگاه اجتماعی بررسی شود. امروز نیز آثار بسیار شنیدنی و خوبی ساخته می‌شود  که مخاطب اجازه و فرصت شنیدنش را نمی‌یابد.
وی افزود: دلیل این عدم آشنایی حجم فراوان آهنگ‌های تولید شده، مشکل تبلیغات، پخش و تکثیردر جامعه است و در واقعه این مسئله یکی از عمده مشکلات ما در عرصه موسیقی است. البته برخی موسیقی‌ها برای مدت کوتاهی در فضای جامعه زیاد شنیده می‌شوند و با این تب کوتاه همه مدتی آن‌ها را زمزمه می‌کنند اما پس از مدتی از یاد‌ها پاک می‌شود و ماندگار نمی‌شود.
این آهنگساز با اشاره به تعاملی که در گذشته میان آهنگساز، شاعر و خواننده وجود داشته است، عنوان کرد: در گذشته کل گروه ساعت ها وقت صرف کارشان می‌کردند و با یکدیگر به هماهنگی و هارمونی می‌رسیدند. بارها از هنرمندان پیشکسوت شنیده‌ام که هنرمندان قدیمی برای تولید یک اثر با هم زندگی می‌کردند.
خازنی توضیح داد: مشکلاتی که در حوزه موسیقی و برای هنرمندان به وجود آمده باعث شد، عشق موجود در ساخت یک اثر کمرنگ شود.
وی پایین آمدن سطح سلیقه نسل امروز را نتیجه بیگانگی آن‌ها با فرهنگ اصیل ایرانی خواند و خاطرنشان کرد: بستر سازی فرهنگی، تبلیغ مفید و نقد و پژوهش در زمینه موسیقی ایرانی برای جوانان امروز صورت نگرفته است. نسل جوان امروز موسیقی رپ گوش می‌کنند و باور دارند که این موسیقی جزئی از فرهنگشان است ما در آشنایی فرزندانمان با موسیقی کشورمان کوتاهی کردیم. بعضی از آن‌ها حتی آلات موسیقی را نمی‌شناسند.
آهنگساز " آلبوم شوخی" در پایان گفت: اگر بستر مناسب فرهنگی فراهم شود همه می‌توانند با انتخاب و آگاهی از شنیدن موسیقی لذت ببرند و کورکورانه پیش نمی‌روند.
6 مردادماه سالگرد درگذشت اکبر محسنی خالق تصنیف ماندگار «الهه ناز» است. الههٔ ناز نام یک تصنیف یا ترانهٔ اجرا شده توسط غلامحسین بنان است که نخستین بار در سال ۱۳۳۳ خورشیدی از رادیو ایران پخش شد و نزد توده‌های مردم با استقبال عجیب و غیرمنتظره‌ای مواجه گردید. آهنگساز این اثر اکبر محسنی و سرایندهٔ شعر آن، کریم فکور بود و روح الله خالقی، که رهبر ارکستر انجمن موسیقی ملی به شمار می‌آمد، آن را برای اجرای بنان در همراهی با این ارکستر تنظیم نمود. گرچه بسیاری از صاحبنظران ترانه الهه ناز را از برخی ظرایف فنی و هنری، عاری دانسته‌اند، امّا این تصنیف، چه در زمان اجرای نخست خود و چه در طی دهه‌های بعد، همواره از جملهٔ ترانه‌های محبوب و پرطرفدار ایرانی محسوب می‌شده‌است