پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران

تکرار تقلید/نجفیان: 
برخی خوانندگان تصور می‌کنند صدای خوبی دارند 
خواننده و آهنگساز «رسم زمونه» گفت: متاسفانه با وجود چنین گنجینه‌ای غنی، امروز خوانندگانی را می‌بینیم که هیچ شناختی از دستگاه و ردیف‌های موسیقی ندارند و تنها به تصور داشتن یک صدای خوب، وارد عرصه موسیقی و خوانندگی شده‌اند.

رسول نجفیان خواننده و آهنگساز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی موسیقی ایران، یکی از دلایل ماندگاری ردیف‌های موسیقی ایرانی را تعزیه دانست و اظهار کرد:  تعزیه آزادترین پدیده‌ای بود که نوای موسیقی به شکل آوازخوانی در آن وجود داشت و تمام ردیف‌ها و گوشه‌های موسیقی ایرانی، از برکت تعزیه برای ما مانده است. 
 وی افزود: متاسفانه با وجود چنین گنجینه‌ای غنی، امروز خوانندگانی را می‌بینیم که هیچ شناختی از دستگاه و ردیف‌های موسیقی ندارند و تنها به تصور داشتن یک صدای خوب، وارد عرصه موسیقی و خوانندگی شده‌اند. این در حالی است که در گذشته یک هنرجو باید سال‌های سال زیر پای استادی می‌نشست تا موسیقی را یاد بگیرد و حتی خود من هم سال‌ها پیش استاد مهرتاش رفتم تا خوانندگی را یاد گرفتم. 
 این خواننده ادامه داد: امروز تصور همه این است که می‌توانند بخوانند و بازی کنند در حالی که اگر به‌شان بگویند یک عمل جراحی انجام دهند، دست‌‌پایشان می‌لرزد. این مثال را زدم که بگویم سختی خوانندگی همچون سختی یک عمل جراحی تخصصی است و آموزش مداوم می‌خواهد. 
 نجفیان تاکید کرد امروز خوانندگانی که آواز را به خوبی بشناسند و بخوانند شاید به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد. 
 خواننده «آهوی زخمی» در ادامه با تاکید بر این که در ادامه این روند، شاید موسیقی اصیل ایرانی از میان رود، تصریح کرد: به اعتقاد من برای شناختن موسیقی به جوانان نیاز است که اصل موسیقی ایرانی را با موسیقی مدرن فاخر و نه گونه مبتذل آن، ترکیب کنیم که با روحیه امروز جامعه نیز همخوانی داشته باشد. شاید بخشی از فراموش شدن موسیقی ایرانی از آن رو باشد که در این راه ابتکار عمل کم صورت گرفته چراکه جوانان موسیقی سنتی را دوست دارند اما حوصله و صبر گوش دادن به آن را ندارند. ما می‌توانیم هما قابلیت‌ها را به شکلی امروزی به جوانان ارائه کنیم تا هم در داخل کشور و هم در عرصه جهانی، با استقبال مواجه شود. 
 وی با بیان این که موسیقی اصیل ایرانی و همچنین موسیقی اصیل غربی، روحانی و فاخر است، اظهار کرد: منظور من از تلفیق موسیقی مدرن و سنتی، نوع فاخر و اصیل آن است نه موسیقی‌های مبتذلی که بیش‌تر شیطانی‌اند تا روحانی. موسیقی اصیل ماندگار است و روحانی. استفاده از سبک مدرن و گونه‌های مدرن موسیقی باید با احتیاط صورت گیرد. 
 نجفیان افزود: موسیقی یکی از هدایای خدا به ماست و به اعتقاد من یکی از دلایل بروز نابهنجاری در جامعه از میان رفتن موسیقی اصیل است.